Las w Słoiku – co to takiego?

Śpieszymy z tłumaczeniem, leśny słój lub jak kto woli las w słoiku to zamknięty w szklanym słoju ekosystem, który wytwarza swój mikroklimat niezbędny do samodzielnego funkcjonowania.

Obowiązkowym elementem każdego lasu w słoiku jest mech. Dzięki niemu tworzy się wspomniany wyżej mikroklimat. Mech po przez swoje właściwości gromadzenia wody zapewnia odpowiednią wilgotność w zamkniętym szkle.
Niezbędną częścią każdego dobrze wykonanego leśnego słoju jest podłoże.
Sprawuje ono bardzo ważną rolę, począwszy od drenażu idąc przez warstwę antybakteryjną hamującą rozwój pleśni i grzybów po podłoże, na które składa się specjalna mieszanka ziemi, jest idealną bazą dla roślin.

Jak las w słoiku, to oprócz mchu powinny się tam znaleźć różne dodatkowe rośliny.
My używamy tych najbardziej sprawdzonych, które z naszego doświadczenia najlepiej radzą sobie w warunkach o podwyższonej wilgotności w zamkniętym ekosystemie w szkle.
Są to między innymi: różne odmiany bluszczu (Hedera), fitonie (Fittonia), paprocie (Polypodiopsida Cronquist), drzewka bonsai (Ficus retusa ginseng), palmy (Areca),
skrzydłokwiaty (Spathiphyllum).

Kup swój idealny Las w Słoiku —–> Sklep

Leśny słój / Las w słoiku – jego początki?

Pierwszy las w słoiku stworzył angielski emeryt David Latimer, który w 1960r posadził trzykrotkę w 45 litrowym słoju. Ostatni raz podlał ją w roku 1972, a pochwalił się wyhodowanym lasem w 2013 roku. Przez te lata ekosystem był szczelnie zamknięty.
Jednak na wiele lat przed nim budowano terraria dla roślin. Pomysłodawcą był londyński lekarz i botanik Nathaniel Bagshaw Ward. Szacuje się, że w 1829r.  wymyślił on szklane szkrzynię do przewozu roślin, które były krewnymi teraźniejszych lasów w szkle, zmieniło się jednak przeznaczenie.
Teraz lasy w słoiku są wykorzystywane jako wystrój wnętrz lub jako idealny prezent na urodziny, parapetówkę, lub też jako podziękowania dla rodziców.

Leśny słój / Las w słoiku – jak to działa?

Zamknięte w słoiku rośliny, które świetnie współgrają z mchem tworząc autonomiczny mikroklimat, którego de facto nie trzeba podlewać.
Jak to dokładnie działa?  Rośliny, które lubią warunki o podwyższonej wilgotności + mech, który oddaje wcześniej pochłoniętą wodę + słoik z zamkniętym wieczkiem = prawdziwy, niepowtarzalny las w słoiku.
Tworzą one zamknięty obieg wody i powietrza, z zewnątrz docierają do nich jedynie promienie słoneczne, które są niezbędne w procesie fotosyntezy.
Woda parując z kępków mchu nie wydostaje się na zewnątrz, tylko zostaje w słoju i skrapla się osiadając na ściankach naszego szkła. Spływając na glebę podlewa rośliny.
Dlatego ważne jest to by nie zostawiać otwartych słoików przez długi czas, ponieważ woda zebrana w mchu wyparuje nam ze słoika całkowicie. Ważne jest również to aby nie podlewać ekosystemów, może to spowodować nadmierną wilgotność, co spowoduje przegnicie naszych pięknych roślin.
Oto cała magia leśnych słoi, są to procesy żywo zaczerpnięte z natury.

 Leśny słój / Las w słoiku – pielęgnacja? 

Najważniejszym elementem pielęgnacji ekosystemów zamkniętych w szkle jest to aby pamiętać o tym, że są to rośliny! Jest to klucz do wieloletniej pociechy naszym pięknym lasem w słoiku.
Niektórzy ludzie traktują je jako rzeźby, stawiając je gdzieś w zacienionym miejscu i zapominając o nich całkowicie, to duży błąd.
Mimo iż są one dość szczelnie zamknięte to mimo wszystko woda po pewnym czasie wyparuje nam ze słoiczka, więc raz na 2/3 miesiące należy uzupełnić wodę. Uzupełnić należy ją strzykawką lub lekko zraszając ścianki słoja, tak aby woda mogła spłynąć spokojnie do podłoża i nawodnić rośliny.
Pamiętajcie, nie podlewamy ekosystemów bezpośrednio z konewki!
Zawsze lepiej jest lekko przesuszyć las w słoiku niż go przelać.
Kolejną złotą zasadą jest dobre ustawienie słoja. Kluczem jest postawienie go w dobrze nasłonecznionym miejscu, lecz nie w rejonie narażonym na bezpośrednie padanie promieni słonecznych.
A więc unikamy przede wszystkim stawiania naszych słoiczków na parapetach. Najlepsze miejsce dla nich to od pół metra do kilku od okien lub witryn.
Ważne jest również, to aby postarać się utrzymać dla nich względnie stabilne temperatury powietrza. Tak aby w środku słoika wahania temperatur nie były zbyt duże – to bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój roślin. W ekosystemie następuję wtedy zbyt duża wilgotność lub zbyt mała.
Stąd też staramy się je trzymać z dala od nagrzewających się rzeczy takich jak: kaloryfer, kuchenka, piec, kominek, drzwi tarasowe oraz okna.

Słoiczki nie tylko oglądamy i podziwiamy, ale też musimy im się bacznie przyglądać. Jeżeli szkło bardzo często mocno paruje, tak, że nie widać co jest w środku to od czasu do czasu musimy uchylić wieczko lub przetrzeć suchym ręcznikiem papierowym ścianki słoja – a najlepiej jest znaleźć mu inne miejsce do życia.
Pamiętajmy, że są to rośliny, a więc borykają się one również z różnymi chorobami. Jeżeli pojawi się pleśń na listkach należy je natychmiast powycinać by choroba nie zaraziła całej rośliny i by nie przeszła ona na sąsiadów. Czasem niestety choroba atakuje korzenie. Tego niestety nie da się tak szybko zauważyć i zareagować, jednak jeśli roślinka nam umiera w słoiczku należy ją wyciągnąć.
I co z takim pustym miejscem w słoiczku zrobić? Nasza firma oferuję “szpital dla słoiczków” w którym reperujemy zaniedbane słoiki by nasi klienci mogli dalej się cieszyć z pięknej ozdoby w ich wnętrzach.

Jako że do naszych słoików sadzimy różne roślinki między innymi:
różne odmiany bluszczu (Hedera), fitonie (Fittonia), paprocie (Polypodiopsida Cronquist), drzewka bonsai (Ficus retusa ginseng), palmy (Areca),
skrzydłokwiaty (Spathiphyllum).
To i ich pielęgnacja będzie się różniła.
Z doświadczenia wiemy, że najłatwiejszymi w utrzymaniu są fitonie, bluszcze, szkrzydłokwiaty oraz słoiczki z samym mchem, dlatego je najczęściej polecamy naszym klientom, którzy nie mają ręki ani głowy do roślinek. Są one ciężkie do zabicia! – Choć zdarzają się i tacy, którym ta sztuka się udała, jednak jest to ekstremum.
Ekosystemy z wyżej wymienioną grupą roślin wytrzymują największe wahania temperatur oraz niektóre z nich nie potrzebują aż tak dużej ilości światła, więc świetnie nadają się też do łazienek!

Mimo łatwości utrzymania poprzednio wymienionych roślin naszym najpopularniejszym produktem są lasy w szkle z drzewkiem bonsai, niestety drzewka są bardziej wybredne i wymagają więcej uwagi posiadaczy naszych ekosystemów.
Ficus retusa ginseng taka jest właśnie jego łacińska nazwa potrzebuje dużo światła oraz względnie stałe warunki cieplne. Należy również uważać na jego spadające stare liście robiące miejsce tym młodym, pięknie zielonym. Koniecznie wybieramy je od razu jak spadną na podłoże. W innym przypadku zaczynają gnić, a to niesie za sobą duże ryzyko powstania pleśni w naszym słoiku – jest to bardzo niepożądane zjawisko.

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy procesy są żywo zaciągnięte z naszej matki natury i jak wiemy, i widzimy ma ona swoje różne oblicza. Ma ona swój lepszy oraz gorszy czas.
Tak samo jest w naszych słoiczkach. Są okresy, w których nasze roślinki są pięknie zielone, fantastycznie rozkwitają i rosną. Przypadają one na miesiące wiosenno-letnie, ale są też okresy w których rozwój roślin jest zahamowany i w którym wyglądają one marniej. Jednak nie mamy się czym martwić, taka natura natury, po zimie znów odzyskają swój blask!

Jeśli zakupiliście nasze produkty i macie problem z ich utrzymaniem lub coś niedobrego się z nimi dzieje zawsze służymy radą! Każdy sprzedany las w słoiku jest dla nas czymś ważnym i chcemy, aby ludzie cieszyli się nimi jak najdłużej ! <3
Dlatego zawsze z chęcią doradzimy i pomożemy, a w ekstremalnych sytuacjach naprawimy słoiczek.
Jednak, jeśli będziecie uważni i czujni takie ekstremalne sytuacje  ( zabicie roślinek, zgnicie) nie będą miały miejsca. Jesteśmy dyspozycyjni pod telefonem jak i odpowiadamy na wiadomości i maile ?

Kup swój idealny Las w Słoiku —–> Sklep

Leśny słój / Las w słoiku – dlaczego się tym zajmujemy? 
 

Skąd pomysł na lasy w słoiku? Ponieważ kochamy obcować z naturą na co dzień i wszystkim co z nią związane, więc tworząc dla Was nasze ekosystemy mamy tę możliwość by robić to co lubimy i wkładać przy tym ogrom pasji i serca. Tworzymy subtelne i estetyczne kompozycje, które pozostaną z Wami lub Waszymi bliskimi na długi czas. Pary Młode to nasi szczególni klienci! W końcu obdarzacie nas swoim zaufaniem w tak ważnym dla Was dniu. Stajemy na paluszkach by spełnić i Wasze marzenia. Nasze produkty w tym wyjątkowych dniu sprawdzają się idealnie jako podziękowania dla rodziców, świadków czy nawet dziadków lub rodziców chrzestnych. W swojej ofercie posiadamy również mini lasy podziękowania dla gości weselnych, które idealnie wpasują się w klimat wesela rustykalnego czy też boho. Nowością, którą ostatnio wprowadziliśmy jest wynajem naszych kompozycji jako dekoracje sal weselnych. Czyni to wesele wyjątkowym i oryginalnym, nadając mu tym samym leśnego klimatu.
Leśne słoje idealnie sprawdzają się również na prezenty z innych okazji, niżej przedstawiamy kilka z nich:

– Leśny słój / Las w słoiku na parapetówkę – jak najbardziej!
– Leśny słój / Las w słoiku na prezent urodzinowy z okazji osiemnastych urodzin – pewnie
– Leśny słój / Las w słoiku  na dzień mamy – idealny <3
– Leśny słój / Las w słoiku na rocznice ślubu – żona na pewno się ucieszy!
– Leśny słój / Las w słoiku na zakończenie roku dla nauczyciela – strzał w dziesiątkę!
– Leśny słój / Las w słoiku dla pary młodej – piękny i gustowny ?
– Leśny słój / Las w słoiku na dzień babci i dziadka – oj tak
– Leśny słój / Las w słoiku jako podziękowania dla rodziców – baaardzo popularne
– Leśny słój / Las w słoiku dla siebie – ociepli bardzo nasze wnętrza
– Leśny słój / Las w słoiku na dzień kobiet – romantycznie <3
– Leśny słój / Las w słoiku na walentynki – jeszcze bardziej romantycznie! <3
– Leśny słój / Las w słoiku na chrzest – uroczo
– Leśny słój / Las w słoiku na urodziny – fantastyczny pomysł!
– Leśny słój / Las w słoiku na imieniny  –  na pewno zrobi wrażenie ?

Kup swój idealny Las w Słoiku —–> Sklep

Leśny słój / Las w słoiku to idealny prezent na każdą okazję i nadaję ciepła i przytulności każdemu wnętrzu. Naszym zdaniem jak nie wiesz co kupić kup nasz słoik!

Wpisy takie jak ten lub podobne będą pojawiały się co jakiś czas, dlatego zachęcamy do zaglądania, może pojawi się coś interesującego dla Ciebie

Shopping Cart