To pytanie zadaje sobie chyba każdy nowy właściciel takiego lasu w szkle. W tym artykule rozwiejemy wszystkie mity i pogłoski na temat dbania o własny las w słoiku. Pokażemy Wam nie ma się czego bać i każdy początkujący botanik poradzi sobie z pielęgnacją ekosystemu.
Krok pierwszy – ustawienie
Ustawienie to jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacji, od którego tak naprawdę zależy funkcjonowanie naszego ekosystemu w szkle. Powinno być to miejsce jasne, ale nie narażone na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Słoiczki najlepiej będą się czuły na półkach, stołach, komodach, które oddalone są od okna na około 1,5m – 4m. Odradzamy naszym klientom ustawianie kompozycji na parapetach, ponieważ duże wahania temperatur oraz bezpośrednie nasłonecznienie mogą zniszczyć nasz las. W skrócie starajmy się by było to pomieszczenie jasne, ale unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia (stawiajmy na rozproszone promienie słoneczne). Zwróćmy również uwagę czy nasz las w słoiku nie stoi zbyt blisko kominka, kaloryfera czy też często otwieranego okna. Ekosystemy nie lubią dużych wahań temperatur, co pokazują bardzo obfitym parowaniem.
Krok drugi – zraszanie
Nasze lasy w szkle nie są zamknięte na stałe, dlatego raz na 2-3 miesiące wymagają naszej ingerencji i zroszenia mchu wodą. Pewnie zastanawiacie się skąd będziecie wiedzieli, że dany słoiczek potrzebuje wody? Nie martwcie się jeśli będzie raz na jakiś czas zerkać do Waszego lasu na pewno zauważycie taką potrzebę, przede wszystkim po wyglądzie mchu i ziemi. Mech powinien być soczyście zielony i wilgotny w dotyku. Jeśli zauważycie, że przy dotyku ‘drapie’ Was po dłoni, a w wyglądzie traci swój piękny, intensywny zielony kolor, wpadając przy tym w blade odcienie, to możecie mieć pewność, że Wasz słoik potrzebuje wody! Drugim bardzo ważnym wyznacznikiem będzie ziemia i jej odcień. Jeśli z głębokiej czerni przerodziła się w brunatną barwę, to również świadczy to o deficycie wody. Przechodząc do sedna czyli co powinniśmy wtedy zrobić ? Kochani na pewno trzymajcie się z daleka od pomysłu, by wziąć konewkę i bezpośrednio podlać nią nasze roślinki w słoju! Otóż najlepszym sposobem by dostarczyć naszemu ekosystemowi wody będzie użycie zraszacza (spryskiwacza) do roślin lub pipety. Przy zraszaniu zwróćcie uwagę by nie opryskać roślin. Strumień wody kierujcie bezpośrednio w mech lub po ściankach słoja.
Krok trzeci – parowanie
Kochani nie bójcie się jeśli Wasz las w słoiku będzie delikatnie zachodził parą, sprawiając wrażenie zamglonego. Jest to naturalne zjawisko, na którym opiera się cała filozofia działania ekosystemu. Problem może pojawić się w sytuacji kiedy na ściankach osadza się zbyt dużo wilgoci i słój wygląda jakby się ‘pocił’. Taka sytuacja może świadczyć o zbyt wysokim poziomie wilgoci wewnątrz słoika.Może być to spowodowane złym ustawieniem – zbyt duże nasłonecznienie lub nagłe zmiany temperatur. Radzimy wtedy ręcznikiem papierowym przetrzeć ścianki od wewnątrz oraz zostawić na kilkanaście minut otwarty słój. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste otwieranie słoika może prowadzić do zaburzenia mikroklimatu, który roślinki wytwarzają w środku oraz do przesuszania całej kompozycji. Dlatego dużo bardziej polecamy zebranie wilgoci ręcznikiem papierowym.
Tak o to właśnie przedstawiliśmy Wam rady jak pielęgnować las w słoiku. ? Pamiętajmy, że są to żywe rośliny, które potrzebują raz na jakiś czas naszej uwagi. Nie traktujmy lasu w słoiku tylko i wyłącznie jako element dekoracyjny wnętrz. Jeśli zauważycie coś niepokojącego w Waszym ekosystemie nie bójcie się do nas zadzwonić, napisać czy też przesłać zdjęcia! Zawsze postaramy się pomóc ?
Niech roślinki rosną Wam piękne i zdrowe!
Leśny Słój – Las w Słoiku